Boreas

TELEFON+90 212 276 2245


E-MAİLinfo@boreasteknoloji.com


UNIQ İSTANBUL Maslak Ayazağa Cad.
No:4, Kat: 1/204 Sarıyer
İstanbul, Türkiye

VERİ MERKEZİ KURULUMU

Veri Merkezi Kurulumu

21. yüzyıl toplumunun dijitalleşen yaşamının önemli bileşenlerinden biri hâline gelen veri merkezleri, sürdürülebilir internet kullanımının sağlanması ve iş akışlarının düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir. Dijitalleşme bu denli ivme kazanmadan önce lokal bazda erişim olanağı sunan internet, yeni teknolojiler ile birlikte tüm sınırları ortadan kaldırdı. Sınırların ortadan kalkması ise doğru yapılandırılmış veri merkezlerinin inşası ile doğrudan ilgili. Zira bir veri merkezi, çevrim içi kesintisiz veri akışı beklentisinin karşılanması için ihtiyaç duyulan temel altyapı konumundadır.

Peki, toplumsal yaşamın her alanında bu denli büyük yer tutan veri kavramı ve veri akışı için devasa bir istasyon görevi gören veri merkezi nasıl kurulur? Milyonlarca, hatta belki milyarlarca veriye ev sahipliği yapan bir veri merkezini inşa ederken hangi unsurlara dikkat etmek gerekir? Bu soruların yanıtlarını hep birlikte incelemeye ne dersiniz?Veri Merkezi Kurulumunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Veri merkezi kurulumu ile ilgili dikkat edilmesi gereken yedi temel başlıktan söz edilebilir. Söz konusu yedi başlığın eksiksiz şekilde uygulanması veri merkezi kurmak isteyen kişi ya da kurumlar için vazgeçilmez niteliktedir.

1. Fiziksel Alan
Öncelikle veri merkezini inşa edeceğiniz alan yeterli büyüklüğe sahip olmalıdır. Web sunucuları başta olmak üzere, tüm ekipmanları rahatça ve ideal şekilde yerleştirebileceğiniz bir alana gereksinim duyacağınızı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra zemin, duvar ve tavanlarda gelişmiş ısı yalıtımı çözümleri kullanmalı ve sunucuların bulunduğu alanın yakınında su tesisatı olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kablolamanın rahatça yapılabilmesi için tavan yüksekliği en az üç metre olmalıdır.

2. İklimlendirme
Kapalı ortamlara inşa edilen veri merkezinin iklimlendirme şartları bir hayli önemlidir. Ortamdaki hava hareketlerini insan sağlığına ve endüstriyel yapı standartlarına uygun biçimde tasarlamak üst düzey iklimlendirme düzenlemelerinin ilk adımı olarak kabul edilebilir. Veri merkezinde performans kaybı ve ekipman arızası yaşanmamasını sağlamak amacıyla soğutma kapasitesine dikkat ettiğiniz kadar, oksitlenmeye ve statik elektrik oluşumuna da dikkat etmeniz gerekir. Bu sebeple hem sıcaklığı hem de ortamdaki nemi optimum seviyede tutmalısınız.

3. Enerji Altyapısı
“Kesintisiz güç kaynağı mutlaka kullanılmalıdır” yanıtı, “Veri merkezi nasıl kurulur?” sorusuna verilecek ana yanıtlardan biridir. Olası bir elektrik kesintisinde veri merkezindeki tüm cihazların sorunsuz biçimde çalışmaya devam etmesi için kesintisiz güç kaynakları (UPS) kullanmalı ve mevcut ekipmanınıza uygun kablolar seçmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak yıldırım ve şimşek sonrası meydana gelebilecek şok dalgasının toprağa iletimi için veri merkezinde Faraday kafesi uygulanmalıdır.

4. Kaliteli Ağ Cihazları
Veri merkezinin maksimum performansa ulaşabilmesi için kaliteli ağ cihazları kullanmanız son derece önemlidir. Web sunucuları, iletim kabloları, dönüştürücülerin ağ planlaması ve yerleşimi doğru yapılmalıdır. Aksi takdirde veri akışında çeşitli sorunlar yaşayabilir ve düşük performans alabilirsiniz.

5. Network Operation Center (NOC)
“Network Operation Center (NOC) neden önemlidir? Yazılım ve otomasyon temelli akıllı sistemler veri merkezinde önemli rol oynar fakat ilgili yapılarda insan faktörünü de göz ardı etmemelisiniz. Data center ile ilgili operasyonların 7/24 gözlemlenmesi ve doğru şekilde raporlanması için tüm sisteme hakim personellerden oluşan bir NOC ekibi kurulması oldukça önemlidir.

6. Güvenlik
Veri merkezini deprem riskinden uzak bölgelere inşa etmeli ve farklı doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız. Yangın, deprem, sel uyarı sistemlerini bünyenizde barındırmalı ve hem yangın söndürme hem de taşkından korunma önlemlerini afet anında hemen devreye sokabilmelisiniz.

7. Yedekleme
Veri merkezindeki sunucuların farklı nedenlerle arızalanabileceğini unutmamalı ve gerek yedek donanım bulundurmak gerekse veri yığınları yedeklemek açısından sorunsuz bir işleyişe sahip olmalısınız.