Boreas

TELEFON+90 212 276 2245


E-MAİLinfo@boreasteknoloji.com


UNIQ İSTANBUL Maslak Ayazağa Cad.
No:4, Kat: 1/204 Sarıyer
İstanbul, Türkiye

İZZET TANYOL'un
TURİZM PROJE DERGİSİ RÖPORTAJI

Genel Müdür Yardımcımız İzzet Tanyol'un Turizm Proje Dergisi Röportajı

İklimlendirme sistemlerinin yüzde 100 taze havalı ve ısı geri kazanım sistemleri ile donatılmış olması önemli hale geldi.

1-Firmanızı kısaca tanıtıp iklimlendirme ürünlerinizle ilgili bilgi verir misiniz?
Boreas Teknoloji olarak 2004 yılından bu yana 16 ülkede kurulu organizasyonlarımız ile VRF sistem klimaları ve merkezi iklimlendirme cihazlarına ilişkin sistem çözümleri sunmaktayız. 2014 yılından bu yana ise İstanbul Hadımköy’de bulunan 10.000 metrekarelik üretim alanımızda, en üst Eurovent değerleri olan TB1 / T2 sertifikası ile kompakt ve modüler tip klima santrali, merkezi iklimlendirme cihazları ve veri merkezleri için özel olarak tasarladığımız cihazların üretimini ve satışını gerçekleştiriyoruz. Hastane ve otel gibi özellikli binalar, endüstriyel yapılar ve veri merkezleri için, uçtan uca sistem çözümleri sunuyoruz. Çağdaş teknolojileri destekleyen yenilikçi anlayışımızla Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımıza da oldukça önem veriyoruz ve bu yatırımlar ile birlikte de doğru çözümlere yön veren çalışmalara imza atıyoruz. Ayrıca yeni şirket vizyonumuz, sürdürülebilir büyüme ve kalıcı avantajlar yaratmak üzere geliştirdiğimiz stratejilerimiz ile birlikte 2017 yılında tamamen Açık Holding bünyesine dahil olduk.

2- Pandemi dönemi ile birlikte turizm sektörünün kullanımına sunduğunuz iklimlendirme alanında yeni ürünleriniz var mı? Varsa açıklar mısınız?
Pandeminin başladığı ilk günden beri halk sağlığına zarar vermeyecek, Covid-19 virüsü açısından insanlara güvenli yaşam alanları sağlayabilecek ürünlerin neler olabileceği konusunda araştırmalar yaptık. Araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz sonuçlar gösterdi ki; koşullandırılan havada Covid-19 virüsünü dezenfekte etmek teoride mümkün olsa da pratikte çok da uygulanabilir değil. Bunun sebebi ise iklimlendirme ürünleri içinde havanın dinamik ve akış halinde olması ve hızla akan havanın dezenfekte edilmesi için çok fazla alanın gerekmesi.

Covid-19 salgınına karşı en uygun çözüm, ortamları taze hava ile koşullandırmak ve ısı geri kazanım uygulanarak kullanılan havayı %100 egzoz etmek. Bizler bunun için %100 kendi tasarım ve üretimimiz Klima Santralimiz ve Isı Geri Kazanım Cihazlarımızla turizm sektörüne ve diğer tüm kapalı mekanlarda kullanıma uygun olacak şekilde hizmet veriyoruz.

3- İklimlendirme sektöründe son trendler nelerdir?
Dünyamızda enerji tüketimindeki hızlı artış ile birlikte yerkürenin ısınması, çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi ciddi çevresel sorunlarla baş etmeye çalışıyoruz. Aynı işi daha az enerji ile yapmak veya aynı enerji ile daha fazla iş yapmak bugün olduğu gibi gelecekte de üzerinde çalışmamız gereken en önemli konulardan biri olacak. Üreticiler tarafından baktığımızda da daha az enerji veya aynı miktar enerji ile daha çok mal ve hizmeti üretmek ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünü arttıracaktır. İklimlendirme donanımları da binalardaki en fazla enerji harcanan noktalar arasında geliyor. Bir iklimlendirme sisteminin verimli çalışmasını ve enerjiyi daha az kullanmasını sağlayan teknolojiler de uzun zamandır hayatımızda. Buna bağlı olarak da enerjinin verimli kullanılması ve harcamaların azaltılması her zaman olduğu gibi günümüzde de bizim için öncelikli olmaya devam ediyor.

4- Otellerin iklimlendirme ürün tercihlerinde neler öne çıkıyor? Sektör profesyoneli olarak bu konuda otellere neler önerirsiniz?
İçinde bulunduğumuz dönemde Covid-19 salgını hayatımızdaki her alana yön veriyor. 2020 yılını pandemi gölgesinde geçiren turizm sektöründe de hijyen önlemlerinden personel eğitimlerine kadar bir çok önlem alınmış durumda. Otellerin iklimlendirme sistemlerinin de %100 taze havalı ve ısı geri kazanım sistemi ile donatılmış olması pandemi ile birlikte önemli bir faktör haline geldi. Ortak kullanılan geniş alanlar dışında kalan konuk odaları gibi yerlerde ise odaların günlük temizliği sırasında havalandırılarak taze hava alınması ve dezenfektanlar kullanılması büyük önem taşıyor. Odalarda bulunan Fan-Coil, VRF, Split Klima gibi mevcut iklimlendirme sistemlerinin filtre değişimlerinin aksatılmaması, hatta sıklaştırılarak her bakımda dezenfekte edilmesi de oldukça önemli.

5- Genel olarak sektörünüzün ve sizin otellerle yaşadığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir? Pandemi döneminin etkilerinin sektöre ve size ne şekilde yansıdığını açıklar mısınız?
Pandemi öncesi oteller ferahlık ve soğutma odaklı ihtiyaçların karşılanmasına yönelik taleplerde bulunurken günümüzde öncelik tamamen iç hava kalitesinin sağlanması haline geldi ve bu da ürünlerimizi geliştirirken ne kadar doğru alanlarda Ar-Ge yaptığımızı gösterdi. Boreas olarak başta klima santrallerimiz ve Isı Geri Kazanım Cihazlarımız olmak üzere tüm cihazlarımızda iç hava kalitesi yüksek, verimli ve ileri teknolojik çözümler sunmaya özen gösteriyoruz.

6- Aşılamanın artması ve kısıtlamaların hafifletilmesiyle turizm sektörünün canlanacağı beklentisi var. Otellerin talepleri bağlamında, bu yeni dönemdeki beklentileriniz, hedefleriniz nelerdir?
Turizm sektörü pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu ve aşılanma, toplumsal bağışıklık ve vakaların azalmasıyla eski dinamik günlerine döneceği günü bekliyor. Ancak her koşula uygun gerekli düzenlemelerin yapılması da büyük önem taşıyor ve şu an var olan pandemi sürecinde salgın öncesi inşa edilmiş tesislerin ortak kullanılan alanlarında, iklimlendirme sistemlerinin tasarımı uygun olduğu sürece %100 taze havalı çalışma yöntemine geçilmeli, yeni yapılacak tesislerde ise buna uygun tasarlanmalıdır. Biz de bu yeni dönemde Ar-Ge çalışmalarımızı pandeminin getirdiği hassasiyetler üzerine geliştiriyor ve mevcutta var olan ürünlerimizi daha ileri seviyeye taşıyarak olası krizlere cevap verecek nitelikte geliştirmeye devam ediyoruz.